iPhone NFC Özelliği Nasıl Açılır?

NFC açma işlemi iPhone marka telefonlarda oldukça kolay şekilde aktif edilerek kullanılabiliyor. Yazımızda bu konuyu ayrıntılarıyla birlikte bularak NFC konusunda bilgi sahibi olabilir ve kolaylıkla aktif hale getirebilirsiniz.

Near Field Communication, kısaca NFC, yakınınızdaki cihazlarla veri paylaşabilmenizi sağlayan bir hizmettir. NFC, Bluetooth ile benzerlik gösterse dahi tamamen farklı bir sistemle çalışmaktadır. Bluetooth kullanırken, diğer cihazlarla eşleştirme yapmanız gerekir. Bunun yanı sıra Bluetooth teknolojisinde verinin aktarılması uzun sürebilir. iPhone NFC teknolojisinde ise eşleştirme yapmaya gerek yoktur. iPhone’un bu hizmeti sayesinde verilerinizi karşı tarafa çok kısa sürelerde gönderebilirsiniz.

NFC özelliği iPhone’un günümüzde kullanılan birçok modelinde bulunmaktadır. Bu özelliğin birçok farklı işlevi de vardır. iPhone NFC özelliği sayesinde bir restoranda yemek yedikten sonra banka kartınız ya da kredi kartınız olmaksızın, telefonunuzdan ödeme yapabilirsiniz. Bu işlemi yakıt alma ve benzeri birçok yerde yapabilir, NFC özelliğini kullanabilirsiniz. NFC özelliği, oldukça güvenilir ve doğa dostu bir uygulamadır.

Hangi Modellerde NFC Özelliği Var?

NFC özelliğinin hangi iPhone modellerinde olduğu kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulur. Günümüzde kullanılan birçok iPhone modelinde NFC özelliği yer alır.

NFC özelliği bulunan modeller ise şu şekildedir;

 • iPhone 6 ve 6s, 6 Plus ve 6s Plus
 • iPhone 7 ve 7 Plus
 • iPhone 8 ve 8 Plus
 • iPhone SE modeli
 • iPhone X ve XR modeli
 • iPhone XS Ve XS Max modeli
 • iPhone 11 ve 11 Pro modeli
 • iPhone 12 modeli
 • iPhone 12 Mini, 12 Pro ve 12 Pro Max modelleri
 • iPhone 13 ve 13 Pro modeli

iPhone NFC Özelliği

iPhone NFC özelliğini açmak oldukça basittir. Ancak bundan önce bilinmesi gereken önemli detaylardan biri, NFC özelliğini sürekli olarak açıp kapatamazsınız. iPhone telefonlarda NFC işlevi, bunu gerektiren uygulamalarca etkinleştirilir ya da devre dışı bırakılır. Bu sebeple, iOS işletim sistemlerinde NFC’yi açıp kapatmak için bir buton yoktur.

NFC’nin ilk bulunduğu iPhone 6 modellerinde, bu özellik yalnızca Apple Pay ile yapılan ödemelerle sınırlandırılmıştır. iPhone 7 ve daha yeni modellerde ise, üçüncü taraf uygulamalar kullanılabilir. Bu sayede NFC etiketlerini okumak için de bu özellikten faydalanılabilir. Bunun yanı sıra iOS 13 işletim sistemi ve iPhone XS ile XR modellerinden itibaren, NFC TagWriter gibi üçüncü taraf NFC uygulamaları kullanılabiliyor. Bu boş NFC etiketlerinin de kodlanmasını sağlar.

iPhone XS ile başlayan ve iPhone 13’e kadar uzanan telefonlarda ise, arka planda NFC etiketleri okunabiliyor. Yani, üçüncü taraf bir uygulamaya ve manuel olarak okutmaya gerek kalmaksızın bu özellik kullanılabilir hale gelmiştir. iPhone marka telefonunuzu bir NFC etiketine dokundurmanız yeterli olacaktır. Telefonunuz bu etiketi otomatik olarak tanımlayacaktır.

iOS 14 ve daha yeni sürümleri kullanan cihazlar, web adreslerini, e-postaları, telefon numaralarını ve SMS mesajlarını da üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymaksızın, her türlü NFC etiketini otomatik olarak okuyabilmektedir.

iPhone Telefonlarda NFC Özelliği Nasıl Açılır?

iPhone NFC özelliği birçok kullanıcıya karışık olarak görünebilir. Buna karşın hayatı çok kolaylaştıran ve aktifleştirmesi oldukça basit bir uygulamadır. Eğer mobil cihazınızın NFC uyumlu ise, bu özelliği kullanmanız birçok avantaj sağlayacaktır.

Bu özelliği açmak için ise;

 1. iPhone cihazınızın ayarlar kısmına giriş yapın.
 2. Ayarlar menüsünde yer alan Kontrol Merkezine girin.
 3. Burada yer alan NFC menüsüne girin ve NFC etkinleştirme seçeneğine tıklayın.
Pin

Bu şekilde telefonunuzda NFC özelliğini açmış olacaksınız. iPhone NFC özelliği, siz onaylamadığınız sürece otomatik olarak açılmaz. Temassız ödeme gerçekleştirmenize olanak sağlayan bu özellik sayesinde, çantanızda ya da cüzdanınızda kart arama derdi son bulur. Ödemenizi mobil cihazınızın ile saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Göndermek istediğiniz dosyaları ise, NFC ile çok kısa zamanlarda iletebilirsiniz.

iPhone NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

iPhone telefonlarda NFC özelliğini açmanın yöntemini öğrendiğinize göre, artık dilediğiniz gibi kullanmaya başlayabilirsiniz. Peki, NFC özelliğini nasıl kullanacaksınız?

NFC özelliğini kullanmak için, iPhone’unuzu bu özellik bulunan bir başka cihaza dokundurmanız yeterlidir. Bunun yanı sıra iPhone’un üst arka tarafını bir NFC etiketine yakın tutarak da kullanım sağlayabilirsiniz. iPhone, NFC etiketini okuyacak ve ekranda bildirim görüntüleyecektir.

Örnek vermek gerekirse; iPhone’unuzu NFC özelliği bulunan bir hoparlöre dokundurursanız, iki cihazın eşleşmesi konusunda bir bildirim alacaksınız. Bu sayede, iPhone cihazınızdan hoparlöre ses çıkışı yapabilirsiniz. Bu tip işlemleri ve eşleştirmeleri NFC aracılığıyla yapmak, Bluetooth cihazlarını manuel olarak aramaktan ve eşleştirmekten çok daha hızlıdır. NFC bu hız özelliğiyle öne çıkar. Birçok kullanıcının iPhone marka telefonlarında NFC özelliğini kullanma sebebi de, işlemlerini çok hızlı ve basit bir şekilde gerçekleştirebiliyor olmalarıdır.

iPhone’larda Mobil Ödeme İçin NFC Özelliği Nasıl Kullanılır?

Mobil ödeme konusunda en kullanışlı yöntem Apple Pay’dir. iPhone 6 serisi ile başlayan ve tüm modellere eklenen NFC özelliği, mobil ödeme konusunda önemli bir avantaj sağlar.

iPhone mobil cihazınızla, bir mağaza, restoran, taksi ya da herhangi bir yerde kolaylıkla ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için, parmağınızı Touch ID üzerine koyarak, mobil cihazınızın üst kısmını, temassız okuyucuya yakın tutmanız yeterli olacaktır.

Eğer iPhone 12 ya da daha gelişmiş bir modele sahipseniz bu işlemi farklı şekilde de gerçekleştirebilirsiniz. Böylesi bir mobil cihazınız varsa, yan düğmeye iki kez dokunun. Daha sonra iPhone’unuzun ödeme terminaline bir süre basılı tutmalısınız. Sonrasında ise Face ID araçlığıyla işleminizi onaylayabilirsiniz.

iPhone mobil cihazınızı bir ödeme terminaline yaklaştırdığınızda, NFC otomatik olarak açılır. Daha sonra sizden Touch ID ya da Face ID ile kimlik doğrulamanızı yapmanızı ister. Bu doğrulama yapıldıktan sonra Apple Pay ödeme yapmanıza olanak tanır.

Yorum yapın